Сабақ жоспарлары / Физика
Есеп шығару - Физика, 8 сынып, 30 - сабақ
Сабақтың тақырыбы: Есеп шығару.
Сабақтың мақсаты:
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Әңгіме, лекция, дискуссия, кітаппен жұмыс.
Сабақтың көрнекіліктері: плакаттар, суреттер,
Сабақтың барысы:
І. ДК. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу;
2. Оқушыларды түгендеу;
3. Сынып болмесінің тазалығын тексеру;
4. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру (жұмыс орны, отырыстары, сыртқы түрлері);
5. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ.ДК Білімді жан-жақты тексеру.
сыйымдылығы кандай формуламен аныкталады?
5) Потеңциал, потенциалдар айырымы дегеніміз не?
ІІІ. Есептер шығару.
1) Сапалық есептер шығару.
а) Бір-бірінен г қашықтықтағы q жэне q нүктелік электр зарядтары өзара Ғ күшпен әсерлеседі. Бір-бірінен 2г қашықтықтағы 2q және 2 q нүктелік электр зарядтары өзара қандаи күшпен әсерлеседі?
б) Заряды 2 нКл су тамшысы заряды -1 нКл су тамшысымен бірікті.Пайда болған су тамшысының заряды қандай?
2) Деңгейлік есептер шьтғару. Ж.О.Бақынов8/3.
Есептер шығару үлгісі.
1) Бірдей зарядталған, екі кІшкентай өткізгіш шарлардың зарядтары +2q және -6q , олардың арақашықгығы г болса, оларды жанастырып, содан кейін бұрынғы арақашыктыкка ажыратып қойса,кулондық өзара әсер куші қалай өзгереді?
Шарларды жанастырған кезде олардың зарядтары тең екіге бөлінеді, яғни Бастапкы жағдайдағы зарядтардың өзара әсерлесу кұші
Шарларды жанастырғаннан кейін өзара әсерлесу күші
Кулондық өзара эсерлесу күшінің өзгерісі Ғ1/Ғ2=3 ,яғни Ғ2= Ғ1/3; Зесекемиді.
2) Бір аттас q және З q зарядпен зарядталған бірдей металл екі шардың аракашықтығы г,
Шарлар бір-біріне тиістіріледі, өзара әсер күші бү-рынғыдай болып қалуы үшін, оларды кандай х арақашыктыққа ажыратып қою керек?
Шарлар бірдей болғандыктан, шарларды жанастырған кезде олардың зарядтары тең екіге бөлінеді, яғни
Бастапкы жағдайдағы зарядтардың өзара эсерлесу күші
Шарларды жанастырғаннан кейінгі өзара әсерлесу күші
ЕсептІң шарты бойынша, өзара эсерлесу куші бұрьшғыдай болып калады, яғни Ғ, = Ғ2.
ІV.ДК. Бағалау. Үй тапсырмасын беру: §28-34 қайталау, бақылау жұмысына дайындық.
- Білімділік мақсаты: оқушылардың тарау бойынша алған білімдерін жүйелеу, тақырыптық есептер шығару дағдыларын қалыптастыру; талдау жасау, салыстыру қабілеттерін дамыту;
- Дамытушылық мақсаты: алған білімін сапалық сипаттағы есептер мен жауаптар іздестіруге қолдана білу.
- Тәрбиелік мақсаты: білімін, білігін қалыптастыру.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Әңгіме, лекция, дискуссия, кітаппен жұмыс.
Сабақтың көрнекіліктері: плакаттар, суреттер,
Сабақтың барысы:
І. ДК. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу;
2. Оқушыларды түгендеу;
3. Сынып болмесінің тазалығын тексеру;
4. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру (жұмыс орны, отырыстары, сыртқы түрлері);
5. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ.ДК Білімді жан-жақты тексеру.
- Электр өрісі, электр өрісінің кернеулігі.
- Кулон заңы қалай түжырымдалады?
- Конденсатор дегеніміз не? Конденсаторлардың кандай түрлері бар?
сыйымдылығы кандай формуламен аныкталады?
5) Потеңциал, потенциалдар айырымы дегеніміз не?
ІІІ. Есептер шығару.
1) Сапалық есептер шығару.
а) Бір-бірінен г қашықтықтағы q жэне q нүктелік электр зарядтары өзара Ғ күшпен әсерлеседі. Бір-бірінен 2г қашықтықтағы 2q және 2 q нүктелік электр зарядтары өзара қандаи күшпен әсерлеседі?
б) Заряды 2 нКл су тамшысы заряды -1 нКл су тамшысымен бірікті.Пайда болған су тамшысының заряды қандай?
2) Деңгейлік есептер шьтғару. Ж.О.Бақынов8/3.
Есептер шығару үлгісі.
1) Бірдей зарядталған, екі кІшкентай өткізгіш шарлардың зарядтары +2q және -6q , олардың арақашықгығы г болса, оларды жанастырып, содан кейін бұрынғы арақашыктыкка ажыратып қойса,кулондық өзара әсер куші қалай өзгереді?
Шарларды жанастырған кезде олардың зарядтары тең екіге бөлінеді, яғни Бастапкы жағдайдағы зарядтардың өзара әсерлесу кұші
Шарларды жанастырғаннан кейін өзара әсерлесу күші
Кулондық өзара эсерлесу күшінің өзгерісі Ғ1/Ғ2=3 ,яғни Ғ2= Ғ1/3; Зесекемиді.
2) Бір аттас q және З q зарядпен зарядталған бірдей металл екі шардың аракашықтығы г,
Шарлар бір-біріне тиістіріледі, өзара әсер күші бү-рынғыдай болып қалуы үшін, оларды кандай х арақашыктыққа ажыратып қою керек?
Шарлар бірдей болғандыктан, шарларды жанастырған кезде олардың зарядтары тең екіге бөлінеді, яғни
Бастапкы жағдайдағы зарядтардың өзара эсерлесу күші
Шарларды жанастырғаннан кейінгі өзара әсерлесу күші
ЕсептІң шарты бойынша, өзара эсерлесу куші бұрьшғыдай болып калады, яғни Ғ, = Ғ2.
ІV.ДК. Бағалау. Үй тапсырмасын беру: §28-34 қайталау, бақылау жұмысына дайындық.
Пікір қалдыру (0)
Пікірлер:
Ұқсас жаңалықтар: