Сабақ жоспарлары / Физика
Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс. Үдеу. Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және орын ауыстыру - Физика, 9 сынып, 2 - сабақ
Сабақтың тақырыбы: Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс. Үдеу. Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және орын ауыстыру.
Сабақтың мақсаты:
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Әңгіме, лекция, дискуссия, кітаппен жұмыс.
Сабақтың көрнекіліктері: плакаттар, суреттер,
Сабақтың барысы:
І. ДК. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу;
2. Оқушыларды түгендеу;
3. Сынып болмесінің тазалығын тексеру;
4. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру (жұмыс орны, отырыстары, сыртқы түрлері);
5. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. ДК. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.
А) теориялық білімдерін тексеру.
Ә) практикалық тапсырмаларын тексеру.
Б) есептерін тексеру.
ІІІ.ДК Білімді жан-жақты тексеру./ ІV. ДК. Жаңа материалды қабылдауға әзірлік, мақсат қою.
1. Механика нені оқытады?
2. Механикалық қозғалыс дегеніміз не?
3. Табиғатта абсалют тыныштықта тұратын дене бола ма?
4. Ғылымда материя деп нені айтады және оның негізгі қасиеті қандай?
5 . Қандай шамаларды векторлық дейді?
6. Қандай шамаларды скалярлық дейді?
7. Вектордың осьтегі проекциясы дегеніміз не?
8. Дененің орын ауыстыру векторы оның координаталары мен қалай байланысады?
9. Қандай жағдайда координата осі проекциясының таңбасы оң немесе теріс болады?
10. Вектордың модулі дегеніміз не?
V. ДК.Жаңа материалды меңгерту:
1. Теңайнымалы қозғалыс.
2. Теңайнымалы қозғалыстың түрлері.
3. Үдеу, оның өлшем бірлігі.
4. Үдемелі қозғалыстың баяулайтын қозғалыстан айырмашылығы.
5. Түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық, оның формуласы, графигі.
6. Теңүдемелі қозғалыс жолының формуласын қорытып шығару.
7. Теңүдемелі қозғалыс жылдамдығы проекциясының графигі бойынша дененің орын ауыстыруы проекциясын таба білу.
VІ. ДК. Оқытылып отырған оқу материалын қабылдаудағы оқушы түсінігін тексеру.
§4,5 дайындық сұрақтарын талдау.
Автомобильоңтүстікке қарай 300 м, шығысқа қарай 400 м жүрді. Жолдың әр бөлігін түзусызықты деп есептеп, автомобильдің жүрген жолын және орын ауытыруын табыңдар. (700 м; 500 м)
№2К.
Ұзындығы 5 см сағаттың минуттық тілі толық бір айналым жасағанда, қанда» жол жүреді? Оның ұшының сызықтық орын ауытыруы неге тең? (0,314; 0)
VIІI.ДК. Бағалау. Үй тапсырмасын беру: §1.4-1.5, 4-жаттығу (5-8), тапсырма, 19-бет
- Білімділік мақсаты: Оқушы білімін, іскерлігін, дағды деңгейін бақылау, бағалау. Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және орын ауыстыру туралы негізгі ұғымдармен таныстырып солар жайлы түсінік қалыптастыру.
- Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылау.
- Тәрбиелік мақсаты: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулу.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Әңгіме, лекция, дискуссия, кітаппен жұмыс.
Сабақтың көрнекіліктері: плакаттар, суреттер,
Сабақтың барысы:
І. ДК. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу;
2. Оқушыларды түгендеу;
3. Сынып болмесінің тазалығын тексеру;
4. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру (жұмыс орны, отырыстары, сыртқы түрлері);
5. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. ДК. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.
А) теориялық білімдерін тексеру.
Ә) практикалық тапсырмаларын тексеру.
Б) есептерін тексеру.
ІІІ.ДК Білімді жан-жақты тексеру./ ІV. ДК. Жаңа материалды қабылдауға әзірлік, мақсат қою.
1. Механика нені оқытады?
2. Механикалық қозғалыс дегеніміз не?
3. Табиғатта абсалют тыныштықта тұратын дене бола ма?
4. Ғылымда материя деп нені айтады және оның негізгі қасиеті қандай?
5 . Қандай шамаларды векторлық дейді?
6. Қандай шамаларды скалярлық дейді?
7. Вектордың осьтегі проекциясы дегеніміз не?
8. Дененің орын ауыстыру векторы оның координаталары мен қалай байланысады?
9. Қандай жағдайда координата осі проекциясының таңбасы оң немесе теріс болады?
10. Вектордың модулі дегеніміз не?
V. ДК.Жаңа материалды меңгерту:
1. Теңайнымалы қозғалыс.
2. Теңайнымалы қозғалыстың түрлері.
3. Үдеу, оның өлшем бірлігі.
4. Үдемелі қозғалыстың баяулайтын қозғалыстан айырмашылығы.
5. Түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық, оның формуласы, графигі.
6. Теңүдемелі қозғалыс жолының формуласын қорытып шығару.
7. Теңүдемелі қозғалыс жылдамдығы проекциясының графигі бойынша дененің орын ауыстыруы проекциясын таба білу.
VІ. ДК. Оқытылып отырған оқу материалын қабылдаудағы оқушы түсінігін тексеру.
§4,5 дайындық сұрақтарын талдау.
- Үдеу дегеніміз қандай физикалық шама?
- Теңүдемелі қозғалыс жолының формуласын қорытып шығар.
- Теңүдемелі қозғалымтағы дененің кез келген уақыт мезетіндегі жүрген жолын есептеп табу үшін нені білу керек?
- 3-жаттығу.
- 4-жаттығу (1-4)
- Карточкамен жұмыс.
Автомобильоңтүстікке қарай 300 м, шығысқа қарай 400 м жүрді. Жолдың әр бөлігін түзусызықты деп есептеп, автомобильдің жүрген жолын және орын ауытыруын табыңдар. (700 м; 500 м)
№2К.
Ұзындығы 5 см сағаттың минуттық тілі толық бір айналым жасағанда, қанда» жол жүреді? Оның ұшының сызықтық орын ауытыруы неге тең? (0,314; 0)
VIІI.ДК. Бағалау. Үй тапсырмасын беру: §1.4-1.5, 4-жаттығу (5-8), тапсырма, 19-бет
Пікір қалдыру (0)
Пікірлер:
Ұқсас жаңалықтар: