Биология
Таза заттар және қоспалар
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 5. 3. 2. 1 - қоспалар мен таза заттарды ажырату Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: • Таза зат, қоспа ұғымын біледі, түсінеді Көптеген оқушылар: • таза заттар мен қоспаларға...
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
5. 2А Заттар және материалдар
Мектеп:
Күні:
Мұғалімнің аты - жөні
Сынып: 5
Пән: Жаратылыстану
Қатысқандар:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы
Таза заттар және қоспалар
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
5. 3. 2. 1 - қоспалар мен таза заттарды ажырату
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар:
Таза зат, қоспа ұғымын біледі, түсінеді
Көптеген оқушылар:
таза заттар мен қоспаларға мысалдар келтіре алады
Кейбір оқушылар:
. Таза зат пен қоспаны бір - бірінен ажырата алады.
Бағалау критерийлері
- Таза зат пен қоспаның анықтамасын және айырмашылықтарын біледі.
- Қоспаның құрамындағы заттарды ажырата алады.
Тілдік мақсат:
Негізгі сөздер мен тіркестер:
элемент, қосылыс, қоспа, атомдар, ажырату, дәлел, араластыру
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Зат - материал - material
Қоспа - смесь - blend
Құндылықтарға баулу
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының «Зайырлы қоғам және жоғары руханият» құндылығына сәйкес оқушыларда білім алу, денсаулық сақтау дағдыларын қалыптастыру
Пәнаралық байланыс
Физика, химия
Алдыңғы оқу
Жаратылыстану 4 - сынып
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақта жоспарланған іс - әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
3мин
5мин
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуал туғызу үшін шаттық шеңберіне жиналады. Бір - біріне «Жүректен - жүрекке»әдісі арқылы жылы лебіздерін айтып, сәттілік тілейді.
Топтастыру
Әр түсті жүрек қиықшалары арқылы үш топқа бөлінеді
Қызыл түсті жүрекше - Өте ерекше сұрақты көп қоятын, ойларын еркін айтатын ерекше жандар
Сары түсті жүрекше - Бейбітшілікті жеңуді жақтайтын ақжарқын жандар
Жасыл түсті жүрекше - Қиялға бай шығармашыл, жанашыр жандар
І топ. «Элемент»
ІІ топ. «Таза зат»
ІІІ топ. «Қоспа»
Үй тапсырмасын сұрау. Жеке жұмыс «Қаламсап» әдісі.
1. Құбылыстар химиялық және физикалық болып бөлінеді. (ия )
2. Физикалық құбылыс кезінде жаңа заттар пайда болады.(жоқ)
3. Судың булануы химиялық құбылыс.(жоқ)
4. Химиялық құбылыс дегеніміз – химиялық реакция.(ия)
5. Сүттің ашуы - химиялық құбылыс.(ия)
6. Физикалық құбылыс кезінде дененің пішіні өзгереді.(ия)
7. Тұнбаның түзілуі реакция белгілеріне жатпайды.(жоқ)
8. Химиялық реакциялардың жүру белгілері жаңа заттардың түзілуімен сипатталады.(ия)
9. Күкірттің жануы химиялық құбылыс болып табылады.(ия)
10. Жапырақтың шіруі – физикалық құбылыс.(жоқ)
ҚБ. Смайликтер арқылы
Түрлі түсті қағаздар
Сабақ ортасы
3мин
20 мин
6мин
Жаңа сабақ тәжірибе арқылы ашылады.
«Ой қозғау» әдісі.
Таза суға йод тамызсақ не байқаймыз?
1) Мына заттарды атаңдар? (су, йод)
2) Осы екі затты қосқанда не пайда болды? (Қоспа, біртекті, судың түсі боялады).
Топтық жұмыс
1 - тапсырма. «Зерттеу»әдісі арқылы оқушылар өздеріне берілген мәтін бойынша оқып, топта талқылап тәжірибе жасайды
1 - топ: Қоспаға тәжірибе көрсетеді
2 - топ: Біртекті қоспаға тәжірибе көрсетеді
3 - топ: Әртекті қоспаға тәжірибе көрсетеді.
Дескриптор:- Таза заттар мен қоспаларды анықтайды
- Қоспаның құрамындағы затты анықтайды
- Әртекті және біртекті қоспаны ажыратады
ҚБ. «Қошемет»арқылы
3 - шапалақ - өте жақсы
2 - шапалақ - жақсы
1 - шапалақ - қанағаттанарлық
2 - тапсырма. Жұптық жұмыс. «Мен саған, сен маған»әдісі. Жұптасып орындайды
Қоспа мен таза заттарды ажыратып кестені толтырыңыз:
Майонез, теңіз суы, ауа, сынап, дистилденген су, алтын, бұлақ суы, лимон шырыны, иод тұндырмасы, тұз ерітіндісі
Таза заттар
Қоспалар
Дистилденген су, бұлақ суы, сынап, алтын
Майонез, теңіз суы, ауа, лимон шырыны, иод тұндырмасы, тұз ерітіндісі
Дескриптор:- қоспаларды ажыратады
- таза заттарды ажыратады
ҚБ. Фигуралар арқылы
Бекіту тапсырмасы. Жеке ұмыс «Шеңбердегі доп»әдісі
арқылы
Таза зат дегеніміз не?
Қоспа дегеніміз не?
Қоспаға мысал келтіріңдер
Ауа таза зат па әлде қоспа ма?
Сабақтың соңы
3 минут
Үйге тапсырма: Тақырыпты оқып келу. Таза заттар мен қоспаларға үш мысалдан жазып келу
Рефлексия.«Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша кері байланыс жасалады. Оқушылар стикерге өз есімдерін жазып, тақтада салынған баспалдақтардың біреуіне жабыстырады.
Жақсы түсіндім
Түсіндім
Сұрағым бар
Мүлдем түсінбедім
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Барлық оқушылар:
Таза зат, қоспа ұғымын біледі, түсінеді
Көптеген оқушылар:
таза заттар мен қоспаларға мысалдар келтіре алады
Кейбір оқушылар:
. Таза зат пен қоспаны бір - бірінен ажырата алады.
Смайликтер арқылы
Фигуралар арқылы
.
Сабақ бойынша рефлексия
5. 2А Заттар және материалдар
Мектеп:
Күні:
Мұғалімнің аты - жөні
Сынып: 5
Пән: Жаратылыстану
Қатысқандар:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы
Таза заттар және қоспалар
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
5. 3. 2. 1 - қоспалар мен таза заттарды ажырату
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар:
Таза зат, қоспа ұғымын біледі, түсінеді
Көптеген оқушылар:
таза заттар мен қоспаларға мысалдар келтіре алады
Кейбір оқушылар:
. Таза зат пен қоспаны бір - бірінен ажырата алады.
Бағалау критерийлері
- Таза зат пен қоспаның анықтамасын және айырмашылықтарын біледі.
- Қоспаның құрамындағы заттарды ажырата алады.
Тілдік мақсат:
Негізгі сөздер мен тіркестер:
элемент, қосылыс, қоспа, атомдар, ажырату, дәлел, араластыру
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Зат - материал - material
Қоспа - смесь - blend
Құндылықтарға баулу
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының «Зайырлы қоғам және жоғары руханият» құндылығына сәйкес оқушыларда білім алу, денсаулық сақтау дағдыларын қалыптастыру
Пәнаралық байланыс
Физика, химия
Алдыңғы оқу
Жаратылыстану 4 - сынып
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақта жоспарланған іс - әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
3мин
5мин
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуал туғызу үшін шаттық шеңберіне жиналады. Бір - біріне «Жүректен - жүрекке»әдісі арқылы жылы лебіздерін айтып, сәттілік тілейді.
Топтастыру
Әр түсті жүрек қиықшалары арқылы үш топқа бөлінеді
Қызыл түсті жүрекше - Өте ерекше сұрақты көп қоятын, ойларын еркін айтатын ерекше жандар
Сары түсті жүрекше - Бейбітшілікті жеңуді жақтайтын ақжарқын жандар
Жасыл түсті жүрекше - Қиялға бай шығармашыл, жанашыр жандар
І топ. «Элемент»
ІІ топ. «Таза зат»
ІІІ топ. «Қоспа»
Үй тапсырмасын сұрау. Жеке жұмыс «Қаламсап» әдісі.
1. Құбылыстар химиялық және физикалық болып бөлінеді. (ия )
2. Физикалық құбылыс кезінде жаңа заттар пайда болады.(жоқ)
3. Судың булануы химиялық құбылыс.(жоқ)
4. Химиялық құбылыс дегеніміз – химиялық реакция.(ия)
5. Сүттің ашуы - химиялық құбылыс.(ия)
6. Физикалық құбылыс кезінде дененің пішіні өзгереді.(ия)
7. Тұнбаның түзілуі реакция белгілеріне жатпайды.(жоқ)
8. Химиялық реакциялардың жүру белгілері жаңа заттардың түзілуімен сипатталады.(ия)
9. Күкірттің жануы химиялық құбылыс болып табылады.(ия)
10. Жапырақтың шіруі – физикалық құбылыс.(жоқ)
ҚБ. Смайликтер арқылы
Түрлі түсті қағаздар
Сабақ ортасы
3мин
20 мин
6мин
Жаңа сабақ тәжірибе арқылы ашылады.
«Ой қозғау» әдісі.
Таза суға йод тамызсақ не байқаймыз?
1) Мына заттарды атаңдар? (су, йод)
2) Осы екі затты қосқанда не пайда болды? (Қоспа, біртекті, судың түсі боялады).
Топтық жұмыс
1 - тапсырма. «Зерттеу»әдісі арқылы оқушылар өздеріне берілген мәтін бойынша оқып, топта талқылап тәжірибе жасайды
1 - топ: Қоспаға тәжірибе көрсетеді
2 - топ: Біртекті қоспаға тәжірибе көрсетеді
3 - топ: Әртекті қоспаға тәжірибе көрсетеді.
Дескриптор:- Таза заттар мен қоспаларды анықтайды
- Қоспаның құрамындағы затты анықтайды
- Әртекті және біртекті қоспаны ажыратады
ҚБ. «Қошемет»арқылы
3 - шапалақ - өте жақсы
2 - шапалақ - жақсы
1 - шапалақ - қанағаттанарлық
2 - тапсырма. Жұптық жұмыс. «Мен саған, сен маған»әдісі. Жұптасып орындайды
Қоспа мен таза заттарды ажыратып кестені толтырыңыз:
Майонез, теңіз суы, ауа, сынап, дистилденген су, алтын, бұлақ суы, лимон шырыны, иод тұндырмасы, тұз ерітіндісі
Таза заттар
Қоспалар
Дистилденген су, бұлақ суы, сынап, алтын
Майонез, теңіз суы, ауа, лимон шырыны, иод тұндырмасы, тұз ерітіндісі
Дескриптор:- қоспаларды ажыратады
- таза заттарды ажыратады
ҚБ. Фигуралар арқылы
Бекіту тапсырмасы. Жеке ұмыс «Шеңбердегі доп»әдісі
арқылы
Таза зат дегеніміз не?
Қоспа дегеніміз не?
Қоспаға мысал келтіріңдер
Ауа таза зат па әлде қоспа ма?
Сабақтың соңы
3 минут
Үйге тапсырма: Тақырыпты оқып келу. Таза заттар мен қоспаларға үш мысалдан жазып келу
Рефлексия.«Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша кері байланыс жасалады. Оқушылар стикерге өз есімдерін жазып, тақтада салынған баспалдақтардың біреуіне жабыстырады.
Жақсы түсіндім
Түсіндім
Сұрағым бар
Мүлдем түсінбедім
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Барлық оқушылар:
Таза зат, қоспа ұғымын біледі, түсінеді
Көптеген оқушылар:
таза заттар мен қоспаларға мысалдар келтіре алады
Кейбір оқушылар:
. Таза зат пен қоспаны бір - бірінен ажырата алады.
Смайликтер арқылы
Фигуралар арқылы
.
Сабақ бойынша рефлексия
Пікір қалдыру (0)
Пікірлер:
Ұқсас жаңалықтар: