Химия
"Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы." 8 сынып
8.2.1.1 - Топ, период, атом номерінің физикалық мәнін түсіндіру...
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8. 3А Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы.
Күні:
Сынып: 8
Мектеп: М. Мақатаев атындағы №47 ЖОМ КММ
Мұғалімнің аты - жөні: Битабарова Хадиша
Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
8. 2. 1. 1 - Топ, период, атом номерінің физикалық мәнін түсіндіру
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар: Топ, период, атом нөмірінің физикалық мәнін түсінеді.
Оқушылардың басым бөлігі: Периодтық кестедегі орыны бойынша атом құрылысына талдау жүргізеді.
Кейбір оқушылар: Элементтер және оның қосылыстарының қасиеттерін және оттекті, сутекті қосылыстарының формуласын жазады.
Бағалау критерийі
Топ, период, атом нөмірінің физикалық мәнін түсіндіреді.
Ойлау дағдыларының деңгейі
Жоғары деңгей
Тілдік мақсаттар
Оқушылар атомдық нөмірдің, период және топ нөмірін физикалық мәнін біледі.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: периодномері, топ номері
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Периодтық жүйе қанша период және қанша топтан тұрады?
Период деген не?
Топ не себебті топшаларға бөлінеді?
Құндылықтарға баулу
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау
Достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету
Өмір бойы оқуға.
Пәнаралық байланыс
Физика
Алдыңғы білім
7. 1. 2. 5 - протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу.
7. 1. 2. 6 - алғашқы 20 элементтің атом құрылысы мен атом ядросының құрамын білу.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
3 мин
5 мин
Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу
2. Оқушыларды түгелдеу
«Мозайка» әдісімен оқушыларды өздеріне таңдаған әріптерін таңдап алуына байланысты топқа бөлу
Қима қағаздар арқылы оқушыларды 4 топқа бөлемін:
1 - топ «Атом»
2 - топ «Протон»
3 - топ «Нейтрон»
4 - топ «Электрон»
«Миға шабуыл» әдісі
Элементтердің периот - тық жүйедегі орны
Метал
Бейметал
Атомдық номірі
Cалыстырмалы атомдық массасы
Период нөмірі
Үлкен, кіші период
Топ нөмірі
Негізгі және қосымша топша элементі
Дескриптор: Элементтердің периот - тық жүйедегі орнын салыстырады.
Үлестірме қағаздары
«Атом»
«Протон»
«Нейтрон»
«Электрон»
Сабақтың ортасы
27 мин
Тыңдалым 1. «Менен – сізге, сізден бізге» әдісі арқылы мұғалім түсіндірмесі жүргізіледі. Оқулықпен және химиялық элементтердің периодтық кестесімен жұмыс жүргізіледі.
Периодтық жүйедегі орны бойынша атом құрылысы
Металл
Бейметалл
Ядро заряды
Электрон саны
Протон саны
Нейтрон саны
Электрондық қабат саны
Валенттілік электрондар саны
Дескриптор: Периодтық жүйедегі орны бойынша атом құрылысын сипаттайды.
Элементтің және оның қосылыстарының қасиеттері
Металл
Бейметалл
Валенттіліктері
Металл, бейметалл
Ұшқыш сутекті қосылыстардың формуласы
Оксидтерінің формуласы
Дескриптор: Элемент және оның қосылыстарының қасиеттерін біледі.
№3 тапсырма. Төртінші периодта орналасқан жоғары валенттілігіне сай оксидінің формуласы болатын элементті анықтап, оның сутекті қосылысының формуласын жаз.
Сабақтың соңы
5 мин
Рефлексия
Рефлексия:
1. Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызықты болды......
2. Сұқ саусақ – мен бүгін.......... түсіндім.
3. Ортаңғы саусақ – мен үшін....... қиын болды.
4. Төртінші саусақ – менің бағам......., өйткені...
5. Шынашақ – Мен............ білгім келеді.
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отыр
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Барлық оқушылар: Топ, период, атом нөмірінің физикалық мәнін түсінеді.
Оқушылардың басым бөлігі: Периодтық кестедегі орыны бойынша атом құрылысына талдау жүргізеді.
Кейбір оқушылар: Элементтер және оның қосылыстарының қасиеттерін және оттекті, сутекті қосылыстарының формуласын жазады.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқумақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
Күні:
Сынып: 8
Мектеп: М. Мақатаев атындағы №47 ЖОМ КММ
Мұғалімнің аты - жөні: Битабарова Хадиша
Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
8. 2. 1. 1 - Топ, период, атом номерінің физикалық мәнін түсіндіру
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар: Топ, период, атом нөмірінің физикалық мәнін түсінеді.
Оқушылардың басым бөлігі: Периодтық кестедегі орыны бойынша атом құрылысына талдау жүргізеді.
Кейбір оқушылар: Элементтер және оның қосылыстарының қасиеттерін және оттекті, сутекті қосылыстарының формуласын жазады.
Бағалау критерийі
Топ, период, атом нөмірінің физикалық мәнін түсіндіреді.
Ойлау дағдыларының деңгейі
Жоғары деңгей
Тілдік мақсаттар
Оқушылар атомдық нөмірдің, период және топ нөмірін физикалық мәнін біледі.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: периодномері, топ номері
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Периодтық жүйе қанша период және қанша топтан тұрады?
Период деген не?
Топ не себебті топшаларға бөлінеді?
Құндылықтарға баулу
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау
Достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету
Өмір бойы оқуға.
Пәнаралық байланыс
Физика
Алдыңғы білім
7. 1. 2. 5 - протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу.
7. 1. 2. 6 - алғашқы 20 элементтің атом құрылысы мен атом ядросының құрамын білу.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
3 мин
5 мин
Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу
2. Оқушыларды түгелдеу
«Мозайка» әдісімен оқушыларды өздеріне таңдаған әріптерін таңдап алуына байланысты топқа бөлу
Қима қағаздар арқылы оқушыларды 4 топқа бөлемін:
1 - топ «Атом»
2 - топ «Протон»
3 - топ «Нейтрон»
4 - топ «Электрон»
«Миға шабуыл» әдісі
Элементтердің периот - тық жүйедегі орны
Метал
Бейметал
Атомдық номірі
Cалыстырмалы атомдық массасы
Период нөмірі
Үлкен, кіші период
Топ нөмірі
Негізгі және қосымша топша элементі
Дескриптор: Элементтердің периот - тық жүйедегі орнын салыстырады.
Үлестірме қағаздары
«Атом»
«Протон»
«Нейтрон»
«Электрон»
Сабақтың ортасы
27 мин
Тыңдалым 1. «Менен – сізге, сізден бізге» әдісі арқылы мұғалім түсіндірмесі жүргізіледі. Оқулықпен және химиялық элементтердің периодтық кестесімен жұмыс жүргізіледі.
Периодтық жүйедегі орны бойынша атом құрылысы
Металл
Бейметалл
Ядро заряды
Электрон саны
Протон саны
Нейтрон саны
Электрондық қабат саны
Валенттілік электрондар саны
Дескриптор: Периодтық жүйедегі орны бойынша атом құрылысын сипаттайды.
Элементтің және оның қосылыстарының қасиеттері
Металл
Бейметалл
Валенттіліктері
Металл, бейметалл
Ұшқыш сутекті қосылыстардың формуласы
Оксидтерінің формуласы
Дескриптор: Элемент және оның қосылыстарының қасиеттерін біледі.
№3 тапсырма. Төртінші периодта орналасқан жоғары валенттілігіне сай оксидінің формуласы болатын элементті анықтап, оның сутекті қосылысының формуласын жаз.
Сабақтың соңы
5 мин
Рефлексия
Рефлексия:
1. Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызықты болды......
2. Сұқ саусақ – мен бүгін.......... түсіндім.
3. Ортаңғы саусақ – мен үшін....... қиын болды.
4. Төртінші саусақ – менің бағам......., өйткені...
5. Шынашақ – Мен............ білгім келеді.
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отыр
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Барлық оқушылар: Топ, период, атом нөмірінің физикалық мәнін түсінеді.
Оқушылардың басым бөлігі: Периодтық кестедегі орыны бойынша атом құрылысына талдау жүргізеді.
Кейбір оқушылар: Элементтер және оның қосылыстарының қасиеттерін және оттекті, сутекті қосылыстарының формуласын жазады.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқумақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
Пікір қалдыру (0)
Пікірлер:
Ұқсас жаңалықтар: