Бастауыш сыныптар
5 санын көбейту және бөлу кестесін құрастыру
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: 2. 1. 2. 2 - көбейту және бөлу - өзара кері амалдар екенін түсіну, көбейту және бөлу амалдарының компоненттері арасындағы байланысты анықтау 2. 1. 2. 4** - 2; 3; 4; 5 сандарына көбейту кестесін құру, білу...
Сынып
2
Пән
Математика
Бөлімі:
Көбейту және бөлу. Есептер
Тақырыбы:
5 санын көбейту және бөлу кестесін құрастыру
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
2. 1. 2. 2 - көбейту және бөлу - өзара кері амалдар екенін түсіну, көбейту және бөлу амалдарының компоненттері арасындағы байланысты анықтау
2. 1. 2. 4** - 2; 3; 4; 5 сандарына көбейту кестесін құру, білу және қолдану
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар: 5 - ке көбейту және бөлу кестесін құрастыра алады.
Көптеген оқушылар: санау материалдарын пайдаланып есептеуді орындау жолын түсіндіре алады.
Кейбір оқушылар: көбейту мен бөлуге өзара байланысты теңдіктер құрастыра алады.
Жоспарланған уақыты
Оқытушының іс - әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Оқушылар қайталап айтады
Оқушылардың арасының алшақтығы 1, 5 метр
Формативті бағалау үнемі жүргізіліп отырады.
Жетондардың суреттерін тарату арқылы бағалау жүргізіледі
Оқулықтар суреттер
Кеспелер
Сызғыш қарындаштар
Қайшы
Қағаздар беріледі.
Сабақтың ортасы
Өткенді пысықтау. Аквариум әдісі.
Қызығушылықты ояту.
«Миға шабуыл».
«5 санына байланысты ой қозғау»
Бейнеролик көрсету.
5 қару, 5 арыс, 5 парыз, 5 асыл іс, 5 дұшпан, 5 тас ойыны.
Сабақтың тақырыбын хабарлау
Сабақтың мақсатымен таныстыру
5 санына көбейту және бөлу кестесін құрастыруды, есептер шығару үйренемін.
№1. Есепте жауаптарды өсу ретімен орналастырсаң Әлияның күн тәртібімен танысасың.
№2. Сырымның әрбір секіруіне 5 бірлік бар. Екі, үш секіруінде неше бірлік бар?
Топпен жұмыс
Білгірлер тобы: 20 шарды 4 балаға тең бөліп беру керек. Олардың әрқайсысына неше шардан тиеді?
Тапқырлар тобы:
25 алманы 5 ыдысқа тең бөліп салу керек.
Әр ыдыста қанша алмадан болады?
Алғырлар тобы: 15 алмұртты 3 себетке тең бөліп салу керек. Әр себетте қанша алмұрттан болады?
Деңгейлік тапсырмалар
А деңгей
2 мысықтың неше аяғы бар? 8 аяғы бар
5 тышқанның неше құлағы бар? 10 құлағы
7 торғайдың неше қанаты бар? 14 қанаты
3 пілдің неше құлағы бар
В деңгейі
Математикалық диктант
1) 5 санын 2 есе арттыр
2) 4 санын 3 есе арттыр
3) 4 санын 5 есе арттыр
C деңгейі
Салыстыр. <, >, =
3*5 20 - 5 4*3 60 - 51
30+5 2*4 3*3 21: 3
Кестеге қара. 5 санына көбейту және бөлу кестесіндегі әр бағанды толықтыр.
Сергіту сәті:
Сәттілік дөңгелегі
Танымдық тапсырма
Сағат неше болды?
«Тақия тастамақ» ойын.
Дескриптор: көбейтуге байланысты ережелерді еске түсіреді,
бөлуге байланысты ережелерді еске түсіреді.
Дескриптор: бес санының құпиясын біледі.
Дескриптор: 5 санына көбейту және бөлу кестесін құрастыруды, есептер шығару үйренеді.
Есепте жауаптарды өсу ретімен орналастырсаң Әлияның күн тәртібімен танысады.
Дескриптор:
Сырымның әрбір секіруіне 5 бірлік барын тапты. Екі, үш секіруінде неше бірлік бар екенін анықтады.
Дескриптор: Есепті шығарып, өрнектің мәнін табады. Постер құрастырады Шартын құрастырады. Шешуін шығарып, жауабын табады.
Дескриптор: Логикалық есепті шығарады, Математикалық диктантты жазады, есептерді шығарып салыстырады.
Дескриптор:
Кестеге қара. 5 санына көбейту және бөлу кестесіндегі әр бағанды толықтырады.
Бойларын сергітетін қызықты есептер шығарып, жаттығулар жасайды.
Дескриптор: Сағаттың неше көрсетіп тұрғанын табады.
Дескриптор: Тақия кигізіп, өрнек айтамын, көбейтіндінің не бөліндінің мәнін айтады.
Кеспелер
Сызғыш қарындаштар
Қайшы
Қағаздар беріледі.
Кеспелер
Сызғыш қарындаштар
Қайшы
Қағаздар беріледі.
Желім, қарындаштар
Қайшы
Қағаздар беріледі.
Өрнектер жазылған машиналар
Интербелсенді тақтамен жұмыс
Тақия
Сабақтың соңы
Кері байланыс
Рефлексия (жеке, жұпта, топта, ұжымда)
Оқушыларға жаңбыр тамшылар таратылады. Сол тамшыларға оқушылар сабақта не білдім№Не үйрендім? Не білгім келеді?
Кері байланыс «Қолшатыр»
Үйге тапсырма беру
№4. Төмендегі өрнектерді пайдаланып, теңдіктер және теңсіздіктер құрастыр.
Күнделікке №4, 41 бет
2
Пән
Математика
Бөлімі:
Көбейту және бөлу. Есептер
Тақырыбы:
5 санын көбейту және бөлу кестесін құрастыру
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
2. 1. 2. 2 - көбейту және бөлу - өзара кері амалдар екенін түсіну, көбейту және бөлу амалдарының компоненттері арасындағы байланысты анықтау
2. 1. 2. 4** - 2; 3; 4; 5 сандарына көбейту кестесін құру, білу және қолдану
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар: 5 - ке көбейту және бөлу кестесін құрастыра алады.
Көптеген оқушылар: санау материалдарын пайдаланып есептеуді орындау жолын түсіндіре алады.
Кейбір оқушылар: көбейту мен бөлуге өзара байланысты теңдіктер құрастыра алады.
Жоспарланған уақыты
Оқытушының іс - әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Оқушылар қайталап айтады
Оқушылардың арасының алшақтығы 1, 5 метр
Формативті бағалау үнемі жүргізіліп отырады.
Жетондардың суреттерін тарату арқылы бағалау жүргізіледі
Оқулықтар суреттер
Кеспелер
Сызғыш қарындаштар
Қайшы
Қағаздар беріледі.
Сабақтың ортасы
Өткенді пысықтау. Аквариум әдісі.
Қызығушылықты ояту.
«Миға шабуыл».
«5 санына байланысты ой қозғау»
Бейнеролик көрсету.
5 қару, 5 арыс, 5 парыз, 5 асыл іс, 5 дұшпан, 5 тас ойыны.
Сабақтың тақырыбын хабарлау
Сабақтың мақсатымен таныстыру
5 санына көбейту және бөлу кестесін құрастыруды, есептер шығару үйренемін.
№1. Есепте жауаптарды өсу ретімен орналастырсаң Әлияның күн тәртібімен танысасың.
№2. Сырымның әрбір секіруіне 5 бірлік бар. Екі, үш секіруінде неше бірлік бар?
Топпен жұмыс
Білгірлер тобы: 20 шарды 4 балаға тең бөліп беру керек. Олардың әрқайсысына неше шардан тиеді?
Тапқырлар тобы:
25 алманы 5 ыдысқа тең бөліп салу керек.
Әр ыдыста қанша алмадан болады?
Алғырлар тобы: 15 алмұртты 3 себетке тең бөліп салу керек. Әр себетте қанша алмұрттан болады?
Деңгейлік тапсырмалар
А деңгей
2 мысықтың неше аяғы бар? 8 аяғы бар
5 тышқанның неше құлағы бар? 10 құлағы
7 торғайдың неше қанаты бар? 14 қанаты
3 пілдің неше құлағы бар
В деңгейі
Математикалық диктант
1) 5 санын 2 есе арттыр
2) 4 санын 3 есе арттыр
3) 4 санын 5 есе арттыр
C деңгейі
Салыстыр. <, >, =
3*5 20 - 5 4*3 60 - 51
30+5 2*4 3*3 21: 3
Кестеге қара. 5 санына көбейту және бөлу кестесіндегі әр бағанды толықтыр.
Сергіту сәті:
Сәттілік дөңгелегі
Танымдық тапсырма
Сағат неше болды?
«Тақия тастамақ» ойын.
Дескриптор: көбейтуге байланысты ережелерді еске түсіреді,
бөлуге байланысты ережелерді еске түсіреді.
Дескриптор: бес санының құпиясын біледі.
Дескриптор: 5 санына көбейту және бөлу кестесін құрастыруды, есептер шығару үйренеді.
Есепте жауаптарды өсу ретімен орналастырсаң Әлияның күн тәртібімен танысады.
Дескриптор:
Сырымның әрбір секіруіне 5 бірлік барын тапты. Екі, үш секіруінде неше бірлік бар екенін анықтады.
Дескриптор: Есепті шығарып, өрнектің мәнін табады. Постер құрастырады Шартын құрастырады. Шешуін шығарып, жауабын табады.
Дескриптор: Логикалық есепті шығарады, Математикалық диктантты жазады, есептерді шығарып салыстырады.
Дескриптор:
Кестеге қара. 5 санына көбейту және бөлу кестесіндегі әр бағанды толықтырады.
Бойларын сергітетін қызықты есептер шығарып, жаттығулар жасайды.
Дескриптор: Сағаттың неше көрсетіп тұрғанын табады.
Дескриптор: Тақия кигізіп, өрнек айтамын, көбейтіндінің не бөліндінің мәнін айтады.
Кеспелер
Сызғыш қарындаштар
Қайшы
Қағаздар беріледі.
Кеспелер
Сызғыш қарындаштар
Қайшы
Қағаздар беріледі.
Желім, қарындаштар
Қайшы
Қағаздар беріледі.
Өрнектер жазылған машиналар
Интербелсенді тақтамен жұмыс
Тақия
Сабақтың соңы
Кері байланыс
Рефлексия (жеке, жұпта, топта, ұжымда)
Оқушыларға жаңбыр тамшылар таратылады. Сол тамшыларға оқушылар сабақта не білдім№Не үйрендім? Не білгім келеді?
Кері байланыс «Қолшатыр»
Үйге тапсырма беру
№4. Төмендегі өрнектерді пайдаланып, теңдіктер және теңсіздіктер құрастыр.
Күнделікке №4, 41 бет
Пікір қалдыру (0)
Пікірлер:
Ұқсас жаңалықтар: