Тарих
Моңғол империясының құрылуы
6.2.2.3.- көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттайды; 6.3.1.6.- картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіреді. Барлық оқушылар: Моңғол империясының құрылуын анықтайды. Моңғол империясының...
Тексерілді: _________ ДОІЖО
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.3 XIII - XV ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан
Мектеп:
Мұғалімнің аты-жөні:
Пәні: Қазақстан тарихы
Күні:
Сынып:6 Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
Моңғол империясының құрылуы.
Зерттеу сұрағы: Моңғолдар мемлекеттілік деңгейге қалай жетті?
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
6.2.2.3.- көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау;
6.3.1.6.- картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру
Сабақтың мақсаты
6.2.2.3.- көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттайды;
6.3.1.6.- картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіреді.
Барлық оқушылар: Моңғол империясының құрылуынанықтайды. Моңғол империясының қоғамдық құрылысын , көшпелілердің әскери өнер жетістіктерін анықтайды, біледі, түсінеді. (білу, түсіну)
Басым бөлігі: моңғол мемлекетінің әскери басқару жүйесін сипаттайды. (қолдану)
Кейбір оқушылар: моңғол мемлекетінің құрылуының алғышарттарын талдайды, жинақтайды, дәлелдейді. (талдау, жинақтау, бағалау)
Құндылықтарға
баулу
-Өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну;
-Патриотизм:
-Рухани жаңғыру идеясы;
-Өмір бойы білім алу
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Педагогтің әрекеті
Оқушы әрекеті
бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа қызығушылығын арттыру, топқа бөлу. Оқушыларды қима суреттер арқылы топқа бөлу.
1-топ. Шыңғыс хан (Темучин)
2-топ Жошы
3-топ Батый
Білім алушылаға «Сәйкестендіру» әдісі пайдалана отырып өткен тақырыпты пысықтап аламыз.
1
Махмұд Қашқари
а
Диуани хикмет
2
Қожа Ахмет Яссауи
ә
Ақиқат сыйы
3
Ахмет Иүгнеки
б
Ғылымдардың шығуы
4
әл- Фараби
в
Түркі тілдерінің сөздігі
Амандасады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. Қима қағазды таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді.
мадақтау
Суреттер арқылы топқа бөлу,
Түрлі түсті стикерлер (ақ, көк, сары
Семантикалық кесте
Сабақтың ортасы
Оқушыларға СБР-146 электронды оқулықты пайдалана отырып, Моңғол империясының құрылуы туралы бейнематериалды көрсетемін.
Барлық оқушылар орындайды: «Бірге ойлаймыз» әдісімен
1-тапсырма: Топтық жұмыс
1-топ: Моңғол империясының құрылуын «Кластер» жасау арқылы анықтаңдар;
2-топ: Моңғол империясының қоғамдық құрылысын 1-ден 6- ға дейінгі сандарға орналастыра отырып анықтаңдар;
1.
2.
3.
4.
5.
6.
3-топ: көшпелілердің әскери өнер жетістіктерін кестені толтыру арқылы анықтаңдар.
Оқушылардың басым бөлігі орындайды: «ВЕНН» диаграммасын топта бірлесе отырып, постерге сызып, жазады.
2- тапсырма: Оқушылардың басым бөлігі орындайды: «Топтастыру» әдісімен
Моңғол мемлекетінің әскери басқару жүйесін анықтаңдар.
ЕБҚО тапсырмасы Термин сөздермен жұмыс. Қарақорым, Інжу, Ұлыс,Кешіктен, Ясса, Құрылтай сөздерінің мағынасын жаз.
Кейбір оқушылар орындайды: «ТӨДК» әдісі. Бір оқушы толықтырады, екінші оқушы өзгертеді, үшінші оқушы дамытады, төртінші оқушы күрделендіреді.
3-тапсырма: Моңғол мемлекетінің құрылуының алғышарттарын анықтаңдар.
4-тапсырма. Моңғол империясына байланысты «Математикалық есептер» шығару.
(500+500)+(165-10)=
(1000-500)+(500+162)=
(1200-200)+227=
(500*2)+206=
«Қызықты сегіздік» ойыны
10
30
50
70
20
40
60
80
10. Моңғол империясын құрған кім?
20. Моңғол мемлектінің негізгі заңы? 30. Есугей баһадүр кім болған?
40. Шыңғыс хан қай рудан шыққан? 50.Моңғол әскерінің бөлініс жүйесі
60. Құрылтай дегеніміз не?
70.Моңғол территориясында өмір сүрген тайпалар?
80. 1206 жылы құрылтай қай жерде өтті?
Дескриптор:
– моңғол империясының құрылуын анықтайды;
- моңғол империясының қоғамдық құрылысын анықтайды;
-көшпелілердің әскери өнер жетістіктерін анықтайды;
сөздердің мағынасын ашады.
- Топқа берілген тапсырма бойынша оқушылар топ ішінде талқылайды;
-постерге түсіріп жазады;
-Сынып алдында қорғайды;
-Топтық бағалау жүреді.
-өзара, топтық бағалау жүреді.
Дескриптор:
-Монғол империясының құрылуы туралы кластер құрастырады.
-1 –хан
2-ұлыс хандар
-3- бектер, әмірлер
-4-орхондар( жоғарғы әскери басшы)
-5-монғол әскері
-6-монғол тайпалары деп жазады.
Дескриптор:
1-жеңіл атты әскер
2- ауыр атты әскер
3-теріден жасалған сауыт,қылыш,әскери балта,арқан, жеңіл найза,садақ.
4- атты жауынгерді берен сауыт пен дулыға қорғады. Ұзын найза, түзу қылыш, ат былғарымен жабылды деп анықтайды.
Дескриптор:
Дескриптор:
-терминдердің мағынасын жазады.
Дескриптор:
-Моңғол мемлекетінің құрылуының алғышарттарын анықтайды.
-1-ші оқушы толықтырады;
-2-оқушы өзгертеді;
-3- оқушы дамытады;
-4-оқушы күрделендіреді;
-өзара бағалау жүреді.
Дескриптор:
-есепті шығарып, сол жылғы оқиғаны айтады.
-әр санды таңдау арқылы сұрақтарға жауап береді.
Мадақтау
1-4 балл аралығы
мадақтау
1-2 балл аралығы
мадақтау
1-2 балл аралығы
мадақтау
1-6 балл (әр дұрыс жауапқа 1 балл қойылады)
мадақтау
1-2 балл аралығы
Түрлі-түсті қаламсаптар, плакат, суреттер
Сабақтың соңы
Рефлексия. Оқушылар білгенін, түсінгенін чемоданға салады. Керек емес, артық дегенін қоқыс шелегіне салады.
Әлі де толығырақ білуім керек десе еттартқышқа салады.
Үйге: тақырып соңындағы сұрақтарға жауап жаз.
Бағалау: 10 балдық жүйеге сай
Сабақ бойынша рефлексия жасайды.
Үйге тапсырма алады.
Өз-өзін топтық,жұптық,жеке жасаған жұмысына қарай бағалайды.ұстазына жинаған балын хабарлайды.
мадақтау
Сабақтың толық нұсқасын жүктеу
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.3 XIII - XV ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан
Мектеп:
Мұғалімнің аты-жөні:
Пәні: Қазақстан тарихы
Күні:
Сынып:6 Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
Моңғол империясының құрылуы.
Зерттеу сұрағы: Моңғолдар мемлекеттілік деңгейге қалай жетті?
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
6.2.2.3.- көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау;
6.3.1.6.- картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру
Сабақтың мақсаты
6.2.2.3.- көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттайды;
6.3.1.6.- картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіреді.
Барлық оқушылар: Моңғол империясының құрылуынанықтайды. Моңғол империясының қоғамдық құрылысын , көшпелілердің әскери өнер жетістіктерін анықтайды, біледі, түсінеді. (білу, түсіну)
Басым бөлігі: моңғол мемлекетінің әскери басқару жүйесін сипаттайды. (қолдану)
Кейбір оқушылар: моңғол мемлекетінің құрылуының алғышарттарын талдайды, жинақтайды, дәлелдейді. (талдау, жинақтау, бағалау)
Құндылықтарға
баулу
-Өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну;
-Патриотизм:
-Рухани жаңғыру идеясы;
-Өмір бойы білім алу
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Педагогтің әрекеті
Оқушы әрекеті
бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа қызығушылығын арттыру, топқа бөлу. Оқушыларды қима суреттер арқылы топқа бөлу.
1-топ. Шыңғыс хан (Темучин)
2-топ Жошы
3-топ Батый
Білім алушылаға «Сәйкестендіру» әдісі пайдалана отырып өткен тақырыпты пысықтап аламыз.
1
Махмұд Қашқари
а
Диуани хикмет
2
Қожа Ахмет Яссауи
ә
Ақиқат сыйы
3
Ахмет Иүгнеки
б
Ғылымдардың шығуы
4
әл- Фараби
в
Түркі тілдерінің сөздігі
Амандасады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. Қима қағазды таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді.
мадақтау
Суреттер арқылы топқа бөлу,
Түрлі түсті стикерлер (ақ, көк, сары
Семантикалық кесте
Сабақтың ортасы
Оқушыларға СБР-146 электронды оқулықты пайдалана отырып, Моңғол империясының құрылуы туралы бейнематериалды көрсетемін.
Барлық оқушылар орындайды: «Бірге ойлаймыз» әдісімен
1-тапсырма: Топтық жұмыс
1-топ: Моңғол империясының құрылуын «Кластер» жасау арқылы анықтаңдар;
2-топ: Моңғол империясының қоғамдық құрылысын 1-ден 6- ға дейінгі сандарға орналастыра отырып анықтаңдар;
1.
2.
3.
4.
5.
6.
3-топ: көшпелілердің әскери өнер жетістіктерін кестені толтыру арқылы анықтаңдар.
Оқушылардың басым бөлігі орындайды: «ВЕНН» диаграммасын топта бірлесе отырып, постерге сызып, жазады.
2- тапсырма: Оқушылардың басым бөлігі орындайды: «Топтастыру» әдісімен
Моңғол мемлекетінің әскери басқару жүйесін анықтаңдар.
ЕБҚО тапсырмасы Термин сөздермен жұмыс. Қарақорым, Інжу, Ұлыс,Кешіктен, Ясса, Құрылтай сөздерінің мағынасын жаз.
Кейбір оқушылар орындайды: «ТӨДК» әдісі. Бір оқушы толықтырады, екінші оқушы өзгертеді, үшінші оқушы дамытады, төртінші оқушы күрделендіреді.
3-тапсырма: Моңғол мемлекетінің құрылуының алғышарттарын анықтаңдар.
4-тапсырма. Моңғол империясына байланысты «Математикалық есептер» шығару.
(500+500)+(165-10)=
(1000-500)+(500+162)=
(1200-200)+227=
(500*2)+206=
«Қызықты сегіздік» ойыны
10
30
50
70
20
40
60
80
10. Моңғол империясын құрған кім?
20. Моңғол мемлектінің негізгі заңы? 30. Есугей баһадүр кім болған?
40. Шыңғыс хан қай рудан шыққан? 50.Моңғол әскерінің бөлініс жүйесі
60. Құрылтай дегеніміз не?
70.Моңғол территориясында өмір сүрген тайпалар?
80. 1206 жылы құрылтай қай жерде өтті?
Дескриптор:
– моңғол империясының құрылуын анықтайды;
- моңғол империясының қоғамдық құрылысын анықтайды;
-көшпелілердің әскери өнер жетістіктерін анықтайды;
сөздердің мағынасын ашады.
- Топқа берілген тапсырма бойынша оқушылар топ ішінде талқылайды;
-постерге түсіріп жазады;
-Сынып алдында қорғайды;
-Топтық бағалау жүреді.
-өзара, топтық бағалау жүреді.
Дескриптор:
-Монғол империясының құрылуы туралы кластер құрастырады.
-1 –хан
2-ұлыс хандар
-3- бектер, әмірлер
-4-орхондар( жоғарғы әскери басшы)
-5-монғол әскері
-6-монғол тайпалары деп жазады.
Дескриптор:
1-жеңіл атты әскер
2- ауыр атты әскер
3-теріден жасалған сауыт,қылыш,әскери балта,арқан, жеңіл найза,садақ.
4- атты жауынгерді берен сауыт пен дулыға қорғады. Ұзын найза, түзу қылыш, ат былғарымен жабылды деп анықтайды.
Дескриптор:
Дескриптор:
-терминдердің мағынасын жазады.
Дескриптор:
-Моңғол мемлекетінің құрылуының алғышарттарын анықтайды.
-1-ші оқушы толықтырады;
-2-оқушы өзгертеді;
-3- оқушы дамытады;
-4-оқушы күрделендіреді;
-өзара бағалау жүреді.
Дескриптор:
-есепті шығарып, сол жылғы оқиғаны айтады.
-әр санды таңдау арқылы сұрақтарға жауап береді.
Мадақтау
1-4 балл аралығы
мадақтау
1-2 балл аралығы
мадақтау
1-2 балл аралығы
мадақтау
1-6 балл (әр дұрыс жауапқа 1 балл қойылады)
мадақтау
1-2 балл аралығы
Түрлі-түсті қаламсаптар, плакат, суреттер
Сабақтың соңы
Рефлексия. Оқушылар білгенін, түсінгенін чемоданға салады. Керек емес, артық дегенін қоқыс шелегіне салады.
Әлі де толығырақ білуім керек десе еттартқышқа салады.
Үйге: тақырып соңындағы сұрақтарға жауап жаз.
Бағалау: 10 балдық жүйеге сай
Сабақ бойынша рефлексия жасайды.
Үйге тапсырма алады.
Өз-өзін топтық,жұптық,жеке жасаған жұмысына қарай бағалайды.ұстазына жинаған балын хабарлайды.
мадақтау
Сабақтың толық нұсқасын жүктеу
Пікір қалдыру (0)
Пікірлер:
Ұқсас жаңалықтар: