Сабақ жоспарлары / Физика
Ғылыми техникалық өркениет және ноосфера - Физика, 9 сынып, 57 - сабақ
Сабақтың тақырыбы: Ғылыми техникалық өркениет және ноосфера.
Сабақтың мақсаты:
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Әңгіме, лекция, дискуссия, кітаппен жұмыс.
Сабақтың көрнекіліктері: плакаттар, суреттер,
Сабақтың барысы:
І. ДК. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу;
2. Оқушыларды түгендеу;
3. Сынып болмесінің тазалығын тексеру;
4. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру (жұмыс орны, отырыстары, сыртқы түрлері);
5. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. ДК. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.
А) теориялық білімдерін тексеру.
Ә) практикалық тапсырмаларын тексеру.
Б) есептерін тексеру.
ІІІ.ДК Білімді жан-жақты тексеру.
Бүгінгі негізгі мақсатымыз «Ғылыми техникалық өркениет және ноосфера»» жайында, оның пайда болуы туралы түгел мәлімет алу, аспан әлемінің басқа да денелерімен танысу, эксперименттік зерттеулердің нәтижелерімен танысу.
V. ДК.Жаңа материалды меңгерту:
1. Элементар бөлшектер-өз құрылымы мен құрамы болмайтын бөлшек.
2. Бөлшектердің аннигиляциясы-антибөлшектер өзара әрекеттескенде орасан зор энергия босатып, басқа бөлшектерге түрленуі.
3. Ғарыш сәулелері-әлем кеңістігінен келетін энергиясы аса үлкен бөлшектер.
4. Ғарыш сәулелерінің шығу тегі туралы болжам.
5. Пульсар –нейтрондық жұлдыз.
6. Заттың сингулярлық күйі.
7. Қара құрдым.
8. Үлкен жарылыс.
9. Ғылыми техникалық өркениет және ноосфера, экологиялық мәдениет.
VІ. ДК. Оқытылып отырған оқу материалын қабылдаудағы оқушы түсінігін тексеру.
VІІ. ДК. Оқытылып отырған оқу материалын бекіту немесе дағдыландыру жұмыстарын жүргізу.Есептер шығарту
VIІI.ДК. Бағалау. Үй тапсырмасын беру: қайталау
- Білімділік мақсаты: Физика және астраномия саласындағы ғылым мен техниканың дамуына төңкеріс жасаған жетістіктермен таныстыру.
- Дамытушылық мақсаты: Ноосфера, экологиялық мәдениеттің негізімен таныстыру.
- Тәрбиелік мақсаты: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулу.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Әңгіме, лекция, дискуссия, кітаппен жұмыс.
Сабақтың көрнекіліктері: плакаттар, суреттер,
Сабақтың барысы:
І. ДК. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу;
2. Оқушыларды түгендеу;
3. Сынып болмесінің тазалығын тексеру;
4. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру (жұмыс орны, отырыстары, сыртқы түрлері);
5. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. ДК. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.
А) теориялық білімдерін тексеру.
Ә) практикалық тапсырмаларын тексеру.
Б) есептерін тексеру.
ІІІ.ДК Білімді жан-жақты тексеру.
- 1.Элементар бөлшектер деп қандай бөлшектерді айтамыз?
- 2.Бөлшек пен антибөлшектің айырмашлығы?
- 3.Ғарыш сәулелері дегеніміз не?
- 4.Радиоактивті сәулелердің қауіптілігі?
- Әлем дегеніміз не?
- Пульсар дегеніміз не?
- Коллапс дегеніміз не?
- Қара құрдым дегеніміз не?
Бүгінгі негізгі мақсатымыз «Ғылыми техникалық өркениет және ноосфера»» жайында, оның пайда болуы туралы түгел мәлімет алу, аспан әлемінің басқа да денелерімен танысу, эксперименттік зерттеулердің нәтижелерімен танысу.
V. ДК.Жаңа материалды меңгерту:
1. Элементар бөлшектер-өз құрылымы мен құрамы болмайтын бөлшек.
2. Бөлшектердің аннигиляциясы-антибөлшектер өзара әрекеттескенде орасан зор энергия босатып, басқа бөлшектерге түрленуі.
3. Ғарыш сәулелері-әлем кеңістігінен келетін энергиясы аса үлкен бөлшектер.
4. Ғарыш сәулелерінің шығу тегі туралы болжам.
5. Пульсар –нейтрондық жұлдыз.
6. Заттың сингулярлық күйі.
7. Қара құрдым.
8. Үлкен жарылыс.
9. Ғылыми техникалық өркениет және ноосфера, экологиялық мәдениет.
VІ. ДК. Оқытылып отырған оқу материалын қабылдаудағы оқушы түсінігін тексеру.
- 1.Радиоактивті сәулелердің қауіптілігі?
- Әлем дегеніміз не?
- Пульсар дегеніміз не?
- Коллапс дегеніміз не?
- Қара құрдым дегеніміз не?
VІІ. ДК. Оқытылып отырған оқу материалын бекіту немесе дағдыландыру жұмыстарын жүргізу.Есептер шығарту
VIІI.ДК. Бағалау. Үй тапсырмасын беру: қайталау
Пікір қалдыру (0)
Пікірлер:
Ұқсас жаңалықтар: