Сабақ жоспарлары / Физика
Қозғалыстың салыстырмалылығы - Физика, 10 сынып, 4 - сабақ
Сабақтың тақырыбы: Қозғалыстың салыстырмалылығы.
Сабақтың мақсаты:
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Баяндау; сұрақ-жауап
Сабақтың көрнекіліктері: плакат , диафилм «Қозғалыстың салыстырмалылығы».
Сабақтың барысы:
І. ДК. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу;
2. Оқушыларды түгендеу;
3. Сынып болмесінің тазалығын тексеру;
4. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру (жұмыс орны, отырыстары, сыртқы түрлері);
5. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. ДК. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.
А) теориялық білімдерін тексеру.
Ә) практикалық тапсырмаларын тексеру.
Б) есептерін тексеру.
ІІІ. ДК.Жаңа материалды меңгерту:
1. Қозғалыс және тыныштық салыстырмалы екендігі туралы ұғым ендіру, мысалдар келтіру.
2. Қозғалатын және қозғалмайтын санақ жүйелерін ендіру.
3. Кинематикада, Галилей түрлендіруіне кіретін жылдамдықтар u-абсалют жылдамдық, u2-салыстырмалы жылдамдық, u1-ауыспалы жылдамдық.
4. Қозғалвыстың салыстырмалылығына бірнеше мысалдар қарастыру.
5. Диафильм «Қозғалыстың салыстырмалылығы».
ІV. ДК. Оқытылып отырған оқу материалын бекіту: Есеп шығару.
u2=6м/с желдің жерге қатысты жылдамдығы.
u1=? Желдің велосипедшіге қатысты жылдамдығы. Шешуі: u=u1+u2 осыдан u1=u-u2=4м/с
V. ДК. Оқытылып отырған оқу материалын қорытындылау:
Зертханалық жұмыстың қорытындысын бағалау.
VІ. ДК. Жеке оқушыларға озық тапсырма беру: Есеп шығару.
VII.ДК. Бағалау. Үй тапсырмасын беру: § 1.6. 1.37- 1.47 (Ж.Бақынов. Есептер жинағы)
- Білімділік мақсаты: Білімді қалыптастыру (оқушыларды білімнен хабардар етіп қана қоймай, оларға тың мәліметтер беріп, білім қалыптастыру).
- Дамытушылық мақсаты: қозғалыстың, тыныштықтың салыстырмалылығына өзбетінші мысал келтіре отырып, қозғалысты сипаттайтын шамалардың да салыстырмалы екендігіне көз жеткізу.
- Тәрбиелік мақсаты: физикалық құбылысты түсінуге және мазмұнын сауатты баяндауға дағдылану.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Баяндау; сұрақ-жауап
Сабақтың көрнекіліктері: плакат , диафилм «Қозғалыстың салыстырмалылығы».
Сабақтың барысы:
І. ДК. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу;
2. Оқушыларды түгендеу;
3. Сынып болмесінің тазалығын тексеру;
4. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру (жұмыс орны, отырыстары, сыртқы түрлері);
5. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. ДК. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.
А) теориялық білімдерін тексеру.
Ә) практикалық тапсырмаларын тексеру.
Б) есептерін тексеру.
ІІІ. ДК.Жаңа материалды меңгерту:
1. Қозғалыс және тыныштық салыстырмалы екендігі туралы ұғым ендіру, мысалдар келтіру.
2. Қозғалатын және қозғалмайтын санақ жүйелерін ендіру.
3. Кинематикада, Галилей түрлендіруіне кіретін жылдамдықтар u-абсалют жылдамдық, u2-салыстырмалы жылдамдық, u1-ауыспалы жылдамдық.
4. Қозғалвыстың салыстырмалылығына бірнеше мысалдар қарастыру.
5. Диафильм «Қозғалыстың салыстырмалылығы».
ІV. ДК. Оқытылып отырған оқу материалын бекіту: Есеп шығару.
- Велосипедшінің жылдамдығы 10 м/с, ал қарсы соққан желдің жылдамдығы 6 м/с. Велосипедшіге қатысы желдің жылдамдығын анықтаңдар.
u2=6м/с желдің жерге қатысты жылдамдығы.
u1=? Желдің велосипедшіге қатысты жылдамдығы. Шешуі: u=u1+u2 осыдан u1=u-u2=4м/с
V. ДК. Оқытылып отырған оқу материалын қорытындылау:
Зертханалық жұмыстың қорытындысын бағалау.
VІ. ДК. Жеке оқушыларға озық тапсырма беру: Есеп шығару.
VII.ДК. Бағалау. Үй тапсырмасын беру: § 1.6. 1.37- 1.47 (Ж.Бақынов. Есептер жинағы)
Пікір қалдыру (0)
Пікірлер:
Ұқсас жаңалықтар:
Басқа жаңалықтар:
Көкжиекке бұрыш жасай лақтырылған дененің қозғалысы. - Физика, 10 сынып, 2 - сабақ
Кинематиканың негізгі түсініктері мен тендеулері. Кинематика формулалары - Физика, 10 сынып, 1 - сабақ
Кіріспе Жылулық қозғалыс. Броундық қозғалыс. Диффузия. - Физика, 8 сынып, 1 - сабақ
Презентация: Механикалық қозғалыс. Санақ денесі. Қозғалыстың салыстырмалығы.