Сабақ жоспарлары / Физика
Механикадағы және термодинамикадағы жылу мөлшері. Калориметрлік тәжірибелер - Физика, 10 сынып, 36 - сабақ
Сабақтың тақырыбы: Механикадағы және термодинамикадағы жылу мөлшері. Калориметрлік тәжірибелер
Сабақтың мақсаты:
Сабақ түрі: Консультация, көмек сабақ
Әдіс-тәсілдер: Топтық стратегиясын пайдалану, баяндау, сұрақ-жауап есеп шығару.
Сабақ барысы:
1. Сұрақ-жауап:
• Оқушылар өз бетінше Механикадағы жұмыс формуласын А = ҒScosα
Термодинамикадағы цшшндрдің ішіндегі поршеньнің қозға теп, термодинамикалық
жұмыстын формуласын А = р шығарады және оны график арқылы анықтауға мүмкіндік алады.
Әр процесстегі термодинамикалық жұмыс туралы мәлімдейді.
IV. Сабақты қорытындылау: Оқушылардың білім-білік дағдысының қалыптасуын бақылау.
V. Жеке оқушыларға озық тапсырма беру: 11- жаттығу (1,2)
VI. Үйге тапсырма беру: §5.3-§5.4. 5.5., 11-жаттығу (3,9)
- Білімділік. Термодинамикадаш жұмысты меңгеруге, жылу мөлшерін есептеуге, жылу баланс теңдеуін шешуге жатгығу.
- Дамытушылык. Жеке тұлғаны дамыту: талдау, салыстыру қабілеттерін дамыта отырып ең негізгісін, мазмұнын ажырату.
- Тәрбиелілік. Оқушылардың табиғатгагы жылу құбылыстарын бақылау, зерттеу кабілеттерінің дамуын, тұрмыста жылу өткізгіштікті қолдана білу қабілеттерінің дамуына ықпал ету.
Сабақ түрі: Консультация, көмек сабақ
Әдіс-тәсілдер: Топтық стратегиясын пайдалану, баяндау, сұрақ-жауап есеп шығару.
Сабақ барысы:
- Ұйымдастыру кезеңі.
- Үй тапсырмасьш тексеру.
- Жаңатақырыптыөзбетіншемеңгеру.
- Сабақгы бекіту.
- Сабақгы қорытындылау.
- Жеке оқушыларға озық тапсырма беру.
- Үйге тапсырма беру.
1. Сұрақ-жауап:
- Ішкі энергия дегеніміз не?
- Ішкі энергияны өзгерту үшін кандай параметрді өзгерту керек?
- Ішкі энергияның формуласы.
- Ішкі энергия берілген газдын массасы мен температурасына тәуелді ме? Зат мөлшеріне ше?
- Ішкі энергияның өзгеру тэсіддері.
- Жылу мөлшері деп нені айтады?
- Жұмыс деп нені айтамыз?
- Термодинамиканың 1-заңы.
- Жылу мөлшері нсні сипатгайды, ал жү_мы ше?
- Мәнгі қозғалтқыштар болуы мүмкін бе?
• Оқушылар өз бетінше Механикадағы жұмыс формуласын А = ҒScosα
Термодинамикадағы цшшндрдің ішіндегі поршеньнің қозға теп, термодинамикалық
жұмыстын формуласын А = р шығарады және оны график арқылы анықтауға мүмкіндік алады.
Әр процесстегі термодинамикалық жұмыс туралы мәлімдейді.
- Жылулық кұбылыстарды қайталау арқылы жұмыс мөлшерінің формулаларын еске түсіреді. Тірек конспектіні пайдаланып Q=cmt, Q=lm, Q=qm, Q=Lm формулаларының мағнасын қайталап, жылу баланс тендеуін, жылудың өлшем бірлігін еске түсіреді.
Q1 + Q1+ Q1 …+ Q1 =0 жылулық жүйеде. - Калориметрдің күрылысы, жұмысы көрсетіледі.
IV. Сабақты қорытындылау: Оқушылардың білім-білік дағдысының қалыптасуын бақылау.
V. Жеке оқушыларға озық тапсырма беру: 11- жаттығу (1,2)
VI. Үйге тапсырма беру: §5.3-§5.4. 5.5., 11-жаттығу (3,9)
Пікір қалдыру (0)
Пікірлер:
Ұқсас жаңалықтар: