Сабақ жоспарлары / Қазақ тілі мен әдебиеті
Сәбит Мұқановтың «Саятшы Ораз» әңгімесі - Қазақ тілі, 7 сынып
Сабақтың тақырыбы: Сәбит Мұқановтың «Саятшы Ораз» әңгімесі
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік: Сәбит Мұқановтың шығармашылығы туралы жан-жақты білім беру, тақырыпты меңгерту.
ә) тәрбиелік: табиғатты аялай білуге шақыру, ынтымақ пен бірлікті, адамгершілік қасиеттерді бағалай білуге үйрету.
б) ойлау қабілетін дамыту, сөздік қорын молайту, шапшаңдыққа баулу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Әдіс-тәсілі: сын тұрғысынан ойлау, кубизм әдісі, тест, салыстыру,өзін-өзі бағалау.
Пәнаралық байланыс: география, музыка
Көрнекілігі: интерактивті тақта, жазушының портреті, Есіл өзенінің, саятшының суреттері, алты қырлы кубик.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Оқушылармен амандасып, олардың сабаққа қатысымын тексеру.
2. «Менің тілегім...» /оқушылар тілегі/
3. Сабақтың мақсатымен таныстыру.
ІІ. Қызығушылықты ояту.
Суреттеңіз: Есіл өлкесінің көрінісін жазушы тілімен берілген пейзаж арқылы суретте.
Салыстырыңыз: «Есіл бойында» әңгімесін Ж. Аймауытовтың «Әнші» әңгімесімен салыстыр.
Қолданыңыз: «Есіл тасып барады» әнінің тарихынан әңгіме құрастырып айт.
Дәлелдеңіз: Мырзатай орындаған әндердің әсерін әңгімеге сүйене отырып әңгімеле.
Қарсы шығыңыз: Әңгіме кейіпкерлерінің «Халық әндерінің сөздері әр пікірден құралған қойыртпақ» деген пікіріне мен...
Зерттеңіз: «Есіл» өзенінің географиялық орнын зерттеңіз.
Қазақ сахнасының саңлақтарына айналған «Музарт» триосының «Есіл ағады» әнін тыңдайық.
ІҮ. Жаңа сабақ
Сәбит Мұқанов «Саятшы Ораз» («Өмір мектебі» өмірбаяндық трилогиясынан үзінді)
Жаңа сабақтың жоспары:
Саятшы – құсбегі, құс баптаушы.
Сауға беру – ақысыз беру, садақа беру .
Поселке – шағын ауыл.
Шілік – төрт түлік мал сүйсініп жайылатын жайылым өсімдігі.
Ителгі – Қазақстанның барлық өңірінде кездесетін биік ағаштар мен құздарда өмір сүретін бүркіттің бір түрі.
Қаршыға – өте алғыр құс, қарғадан көлемдірек. Қазақстанда Алтай, Алатау тауларының бөктерлерінде мекен етеді. Тұйғын – қанаты қысқа,құйрығы ұзынырақ қаршығаның бір түрі. Ұсақ аңдар мен құс аулауға өте ыңғайлы.
Мәтінмен жұмыс
Концептуалдық кесте
Ой толғаныс
Сын есім (қандай?) – әзілқой, жайдары
Етістік (не істеді? Не қылды? Қайтті?) – құс салды, аң аулады, сауға
берді
Синоним – құсбегі
Сөйлем құра – Саятшы Ораз есін білгелі қыс бүркіт салудан, жаз
қаршыға мен тұйғын салудан қол үзбеген.
VI. Үйге тапсырма
«Саятшы Ораз» әңгімесін оқу, аңшылық туралы шығарма жазу.
VII. Бағалау
«Өзін-өзі бағалау парағы» бойынша қорытынды баға қойылады.
а) білімділік: Сәбит Мұқановтың шығармашылығы туралы жан-жақты білім беру, тақырыпты меңгерту.
ә) тәрбиелік: табиғатты аялай білуге шақыру, ынтымақ пен бірлікті, адамгершілік қасиеттерді бағалай білуге үйрету.
б) ойлау қабілетін дамыту, сөздік қорын молайту, шапшаңдыққа баулу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Әдіс-тәсілі: сын тұрғысынан ойлау, кубизм әдісі, тест, салыстыру,өзін-өзі бағалау.
Пәнаралық байланыс: география, музыка
Көрнекілігі: интерактивті тақта, жазушының портреті, Есіл өзенінің, саятшының суреттері, алты қырлы кубик.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Оқушылармен амандасып, олардың сабаққа қатысымын тексеру.
2. «Менің тілегім...» /оқушылар тілегі/
3. Сабақтың мақсатымен таныстыру.
ІІ. Қызығушылықты ояту.
- Сәбит Мұқанов кім? Ол туралы біздер не білеміз?
- «Есіл бойында» әңгімесінің тақырыбы не?
- Әңгіменің кейіпкерлері кімдер?
- «Есіл тасып барады» әнінің тарихын білеміз бе?
Суреттеңіз: Есіл өлкесінің көрінісін жазушы тілімен берілген пейзаж арқылы суретте.
Салыстырыңыз: «Есіл бойында» әңгімесін Ж. Аймауытовтың «Әнші» әңгімесімен салыстыр.
Қолданыңыз: «Есіл тасып барады» әнінің тарихынан әңгіме құрастырып айт.
Дәлелдеңіз: Мырзатай орындаған әндердің әсерін әңгімеге сүйене отырып әңгімеле.
Қарсы шығыңыз: Әңгіме кейіпкерлерінің «Халық әндерінің сөздері әр пікірден құралған қойыртпақ» деген пікіріне мен...
Зерттеңіз: «Есіл» өзенінің географиялық орнын зерттеңіз.
Қазақ сахнасының саңлақтарына айналған «Музарт» триосының «Есіл ағады» әнін тыңдайық.
ІҮ. Жаңа сабақ
Сәбит Мұқанов «Саятшы Ораз» («Өмір мектебі» өмірбаяндық трилогиясынан үзінді)
Жаңа сабақтың жоспары:
- 1. Жазушының есінде қалған жалғыз адам – саятшы Ораз.
- 2. Ораздың Мұқанның үй – ішіне көмек көрсетуі
- 3. Ораздың аңшылығы адамгершілігі
- 4. Шығармадағы көркемдегіш құралдар.
Саятшы – құсбегі, құс баптаушы.
Сауға беру – ақысыз беру, садақа беру .
Поселке – шағын ауыл.
Шілік – төрт түлік мал сүйсініп жайылатын жайылым өсімдігі.
Ителгі – Қазақстанның барлық өңірінде кездесетін биік ағаштар мен құздарда өмір сүретін бүркіттің бір түрі.
Қаршыға – өте алғыр құс, қарғадан көлемдірек. Қазақстанда Алтай, Алатау тауларының бөктерлерінде мекен етеді. Тұйғын – қанаты қысқа,құйрығы ұзынырақ қаршығаның бір түрі. Ұсақ аңдар мен құс аулауға өте ыңғайлы.
Мәтінмен жұмыс
- Қане, балалар, енді мәтіннен көркемдегіш құралдарды табайық.
- Портрет – шығарма кейіпкерлерінің сыртқы түр-тұлғасын суреттеу.
- Пейзаж – жазушы шығармада табиғатты барынша көркем суреттеу.
- Кейіпкерлерге мінездеме
- Сүлеймен – орта дәулетті, сараң адам.
- Ораз – жалғыз оқты шитімен атқан мерген, қыс бүркіт, жаз қаршыға мен тұйғын салумен айналысқан құсбегі, өзінің олжасын елмен бөлісе білетін қайырымды жан.
- Балалар, саятшылық деген не?
- -Аңшылық туралы қандай шығармаларды білеміз?
Концептуалдық кесте
Кейіпкер | Өмірге деген қызығушылығы | Адамгершілік қасиеті | Кейіпкерге берілетін баға |
- Бес жолды өлең
Сын есім (қандай?) – әзілқой, жайдары
Етістік (не істеді? Не қылды? Қайтті?) – құс салды, аң аулады, сауға
берді
Синоним – құсбегі
Сөйлем құра – Саятшы Ораз есін білгелі қыс бүркіт салудан, жаз
қаршыға мен тұйғын салудан қол үзбеген.
- Ойтолғау
- Сәбит Мұқанов неше жасынан бастап өлең жазды?
- Он жеті
- Он сегіз
- Он тоғыз
- Мұратбек
- Мырзатай
- Бекберді
- Балық аулаумен
- Тері илеумен
- Құсбегілікпен
- Жазы-қысы
- Тек жазда
- Тек қыста
- Сатып пайда қылады
- Сауғаға береді
- Тұрмысқа пайдаланады.
- “Өмір мектебі”
- “Көксерек”
- “Саятшы Ораз”
- І – с
- ІІ – в
- ІІІ – с
- ІҮ – а
- Ү – в
- ҮІ - а
Бағалау реті | ||
«5» | «4» | «3» |
5-6 жауап дұрыс болса | 4 жауап дұрыс болса | 3 жауап дұрыс болса |
VI. Үйге тапсырма
«Саятшы Ораз» әңгімесін оқу, аңшылық туралы шығарма жазу.
VII. Бағалау
«Өзін-өзі бағалау парағы» бойынша қорытынды баға қойылады.
Пікір қалдыру (0)
Пікірлер:
Ұқсас жаңалықтар: