Информатика
Процессор мен қатты диск
Сабақтың мақсаты: Барлығы: Процессор мен қатты дискінің қызметін түсіндіру Басым көпшілігі: Жүйелік блок пен процессор айырмашылығын түсіндіру Кейбіреуі: Қатқыл дискі мен диск жетекшісінің айырмашылығын түсіндіру...
Ұзақ мерзіміді жоспардың тарауы: 1. 1. Компьютердің құрылғылары
Мектеп: «№17 орта мектеп» МКМ
Мұғалімнің аты - жөні: Утуалиева А. Н.
Сыныбы: 5
Сабақтың тақырыбы
Процессор мен қатты дискінің қызметі
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
5. 1. 1. 1. Процессор мен қатты дискінің қызметін қарапайым деңгейде түсіндіру
Сабақтың мақсаты
Барлығы: Процессор мен қатты дискінің қызметін түсіндіру
Басым көпшілігі: Жүйелік блок пен процессор айырмашылығын түсіндіру
Кейбіреуі: Қатқыл дискі мен диск жетекшісінің айырмашылығын түсіндіру
Бағалау критерийі
Процессор мен қатты дискінің қызметін түсіндіреді
Жүйелік блок пен процессор айырмашылығын түсіндіреді
Қатқыл дискі мен диск жетекшісінің айырмашылығын түсіндіреді
Тілдік мақсат
Жүйелік блок, процессор, қатты диск, диск жетекшісі, аналық тақша, дыбыстық тақша, желілік тақша, енгізу - шығару порттары
Құндылықтарға баулу
Жауапкершілікке, ұқыптылыққа баулу
Пәнаралық байланыс
Ағылшын тілі математика, физика
Тақырып бойынша алдыңғы білім
Күнделікті өмірде таныс және қолданыс үстінде
Сабақтың барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтың жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
5мин
Сабақтың ортасы
20 мин
5 мин
12 мин
Қызығушылықты ояту.
«Жалын - мұз» жаттығуы.
Қатысушылар тік тұрып «Жалын» дегенде жылдам барлық дене бұлшық етімен қимыл - қозғалысқа түседі. Әрбір қатысушы оны өз ырқына қарай алады. Ал «Мұз» дегенде сол тоқтаған кейпінде қалшиып қалады. Жүргізуші бірнеше рет бұл үрдісті қадағалайды.
«Мозайка» тәсілі оқушылар сурет қиындыларын алады, құрастыру арқылы топтарға бірігеді. Құрастырылған суреттер туралы не айтасыңдар? Оқушылар өз ойын
айтады.
1 топ Принтер 2 топ Сканер
1 тапсырма
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. Оқушылар мәтінді жеке оқиды, жұппен талдайды және топта пікір алмасады. Постер қорғай отырып оқушылар тақырыпты ашады.
1 топқа. Жүйелік блок пен процессор қызметі
2 топқа. Қатқыл дискі мен диск жетекшісінің қызметі
Дескриптор:
Жүйелік блоктың қызметі білді
Процессордың қызметі білді
Қатқыл дискінің қызметі білді
Диск жетекшісінің қызметі білді
«Бағдаршам» тәсілі арқылы топтар бірін – бірі бағалайды. Жасыл түс - барлығы түсінікті, сары түс – әлі де түсініксіз тұстары бар, қызыл түс – түсінген жоқпын. Көтерген түсінің себебін сұраймын.
2 тапсырма
Жұптасып жұмыс істей отырып, компьютер құрылғысын суретпен сәкестендір.
Аналық тақша
Диск жетекшісі
Дыбыстық тақша
Желілік тақша
Енгізу шығару порттары
Процессор
Дескриптор:
Аналық тақшаны суретпен сәйкестендірді.
Диск жетекшісін суретпен сәйкестендірді
Дыбыстық тақшаны суретпен сәйкестендірді
Желілік тақшаны суретпен сәйкестендірді
Енгізу шығару порттарын суретпен сәйкестендірді
Процессорды суретпен сәйкестендірді
Бағалау
Жұлдызшалармен бағалау.
3 тапсырма.. Тәжірибелік жұмыс
І топ. Компьютерді қосып, ақпарат тасығыш құрылғыларының сыйымдылығын дәптерге жазу.
ІІ топ. Компьютерді қосып принтер, сканер, модем, дыбыс колонкалардың қасиеттерін, атын, жұмысын тексеріп дәптерге жазу.
Дескриптор:
Ақпарат тасығыш құрылғыларының сыйымдылығын анықтады.
Принтердің қасиеттерін, атын, жұмысын анықтады.
Сканердің қасиеттерін, атын, жұмысын анықтады.
Модемнің қасиеттерін, атын, жұмысын анықтады.
Дыбыс колонкалардың қасиеттерін, атын, жұмысын анықтады.
Бағалау
Топтар бірін - бірі фигуралармен бағалайды.
Сергіту сәті. Көз жаттығуларын жасаймыз.
Сурет қиындылары
Маркерлер, плакаттар, оқулық
Компьютер
жұмыс
Фигулалар
Сабақтың соңы
БББ кестесі кері байланыс жасау.
Білемін
Білдім
Білгім келеді
**************
Саралау - Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырасыз?
Денсаулық және қауіпсіздік текникасын сақтау.
4 тапсырма.
Суретке қарап, компьютер құрылғыларының атауын жаз.
Дескриптор:
Компьютер құрылғыларын анықтады.
Бағалау
Смайликтер жинау арқылы бағаланады. Барлығын дұрыс белгілесе 10 смайлик беріледі.
Бағдаршам» тәсілі арқылы топтар бірін – бірі бағалайды.
Смайликтер жинау арқылы бағаланады.
Фигулалармен бағалау
Қауіпсіздік техникасы ережелері.
«Көзге арналған жаттығулар»
Мектеп: «№17 орта мектеп» МКМ
Мұғалімнің аты - жөні: Утуалиева А. Н.
Сыныбы: 5
Сабақтың тақырыбы
Процессор мен қатты дискінің қызметі
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
5. 1. 1. 1. Процессор мен қатты дискінің қызметін қарапайым деңгейде түсіндіру
Сабақтың мақсаты
Барлығы: Процессор мен қатты дискінің қызметін түсіндіру
Басым көпшілігі: Жүйелік блок пен процессор айырмашылығын түсіндіру
Кейбіреуі: Қатқыл дискі мен диск жетекшісінің айырмашылығын түсіндіру
Бағалау критерийі
Процессор мен қатты дискінің қызметін түсіндіреді
Жүйелік блок пен процессор айырмашылығын түсіндіреді
Қатқыл дискі мен диск жетекшісінің айырмашылығын түсіндіреді
Тілдік мақсат
Жүйелік блок, процессор, қатты диск, диск жетекшісі, аналық тақша, дыбыстық тақша, желілік тақша, енгізу - шығару порттары
Құндылықтарға баулу
Жауапкершілікке, ұқыптылыққа баулу
Пәнаралық байланыс
Ағылшын тілі математика, физика
Тақырып бойынша алдыңғы білім
Күнделікті өмірде таныс және қолданыс үстінде
Сабақтың барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтың жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
5мин
Сабақтың ортасы
20 мин
5 мин
12 мин
Қызығушылықты ояту.
«Жалын - мұз» жаттығуы.
Қатысушылар тік тұрып «Жалын» дегенде жылдам барлық дене бұлшық етімен қимыл - қозғалысқа түседі. Әрбір қатысушы оны өз ырқына қарай алады. Ал «Мұз» дегенде сол тоқтаған кейпінде қалшиып қалады. Жүргізуші бірнеше рет бұл үрдісті қадағалайды.
«Мозайка» тәсілі оқушылар сурет қиындыларын алады, құрастыру арқылы топтарға бірігеді. Құрастырылған суреттер туралы не айтасыңдар? Оқушылар өз ойын
айтады.
1 топ Принтер 2 топ Сканер
1 тапсырма
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. Оқушылар мәтінді жеке оқиды, жұппен талдайды және топта пікір алмасады. Постер қорғай отырып оқушылар тақырыпты ашады.
1 топқа. Жүйелік блок пен процессор қызметі
2 топқа. Қатқыл дискі мен диск жетекшісінің қызметі
Дескриптор:
Жүйелік блоктың қызметі білді
Процессордың қызметі білді
Қатқыл дискінің қызметі білді
Диск жетекшісінің қызметі білді
«Бағдаршам» тәсілі арқылы топтар бірін – бірі бағалайды. Жасыл түс - барлығы түсінікті, сары түс – әлі де түсініксіз тұстары бар, қызыл түс – түсінген жоқпын. Көтерген түсінің себебін сұраймын.
2 тапсырма
Жұптасып жұмыс істей отырып, компьютер құрылғысын суретпен сәкестендір.
Аналық тақша
Диск жетекшісі
Дыбыстық тақша
Желілік тақша
Енгізу шығару порттары
Процессор
Дескриптор:
Аналық тақшаны суретпен сәйкестендірді.
Диск жетекшісін суретпен сәйкестендірді
Дыбыстық тақшаны суретпен сәйкестендірді
Желілік тақшаны суретпен сәйкестендірді
Енгізу шығару порттарын суретпен сәйкестендірді
Процессорды суретпен сәйкестендірді
Бағалау
Жұлдызшалармен бағалау.
3 тапсырма.. Тәжірибелік жұмыс
І топ. Компьютерді қосып, ақпарат тасығыш құрылғыларының сыйымдылығын дәптерге жазу.
ІІ топ. Компьютерді қосып принтер, сканер, модем, дыбыс колонкалардың қасиеттерін, атын, жұмысын тексеріп дәптерге жазу.
Дескриптор:
Ақпарат тасығыш құрылғыларының сыйымдылығын анықтады.
Принтердің қасиеттерін, атын, жұмысын анықтады.
Сканердің қасиеттерін, атын, жұмысын анықтады.
Модемнің қасиеттерін, атын, жұмысын анықтады.
Дыбыс колонкалардың қасиеттерін, атын, жұмысын анықтады.
Бағалау
Топтар бірін - бірі фигуралармен бағалайды.
Сергіту сәті. Көз жаттығуларын жасаймыз.
Сурет қиындылары
Маркерлер, плакаттар, оқулық
Компьютер
жұмыс
Фигулалар
Сабақтың соңы
БББ кестесі кері байланыс жасау.
Білемін
Білдім
Білгім келеді
**************
Саралау - Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырасыз?
Денсаулық және қауіпсіздік текникасын сақтау.
4 тапсырма.
Суретке қарап, компьютер құрылғыларының атауын жаз.
Дескриптор:
Компьютер құрылғыларын анықтады.
Бағалау
Смайликтер жинау арқылы бағаланады. Барлығын дұрыс белгілесе 10 смайлик беріледі.
Бағдаршам» тәсілі арқылы топтар бірін – бірі бағалайды.
Смайликтер жинау арқылы бағаланады.
Фигулалармен бағалау
Қауіпсіздік техникасы ережелері.
«Көзге арналған жаттығулар»
Пікір қалдыру (0)
Пікірлер:
Ұқсас жаңалықтар: