Әдістемелік көмек / Қазақ тілі мен әдебиеті
Әдебиет пәнінен 8 сыныпқа арналған сабақ жоспарлары
Сабақтың тақырыбы: Оқулықтың мәні, мазмұны.
Сабақтың мақсаты:
Сабақтың түрі: Дәріс сабағы
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды сабақ процесіне дайындау
1.2.Топтастыру (5 топқа бөлу)
2.1.Оқулықтың сытындағы суретке қандай ой келді? Ойларын жазу. Суреттің оқулық мазмұнымен байланысы бар ма? ( 2 минут)
2.2.Ойларын ортаға салу.
2.3.
- Сөз құдіреті дегеніміз не?
- Кімнің жазғына әсерлі болды? Неліктен?
- Былтырғы жылы оқыған қандай шығарма естеріңізде қалды?
Сөзді ерекше толғандырған шығарманы, авторын ата. ( Сыныпта, сыныптан тыс оқыған )
2.4.Шығарманы оқығаннан кейін қандай сезімде болдың?
- Сізге әсер еткен ненің құдіреті?
- Сөз өнерінің құдіреті?
3. 3,4-бетті оқу.
4.1. « Сақ » сөзі қазақ тілінде күні бүгінге дейін сақталған.
Мысалы: сақа ( асық ), сақпан ( сақшы ), қып - сақ ( қыпшақ ) т.б.
Сақтардың 26 әріптен тұратын жазуы болған. Сақтар көне түркі тілінде сөйлеген.
4.2. « Алып - Ер -Тұңға » ( б.з.д YII – б.з YIII ғ.) Алып - Ер –Тұңға - өте ерте заманда өмір сүрген көне түркіердің көсемі.
4.3. Орхон ескерткіштері.
1.Түрік қағанаты мемелекеті құрылады. (Y – YIII ғасырда ) Түркілердің түпкі Отаны - қазіргі қазақ жері.
2.Мемелекетте билік еткен Елтеріс хан туралы.
3. Елтеріс хан балалары Білге мен Елтеріс хан туралы.
4.Орхон ескерткіштері.
5. Орхон ескерткіштерінің тақырыбы мен идеясы.
4.4. « Қорқыт ата » туралы
4.5. « Оғыз қаған жыры » оқу, мазмұндау.
5. « Алып - Ер –Тұңғаны жоқтау » жырын талдау.
1. Түсініп оқу
2. Сөздік жұмысы
Запыран ас қортылмағанда бөлінетін ащы сұйықтық.
- Оқулықтың мәнін, мазмұнын, ежелгі дәуір әдебиетінің үлгілерін тануға көмектесу.
- Талдап, жинақтап ойлауын, пайымын дамыту, шығармашылыққа баулу.
- Ана тіліне деген сүйіспеншілік сезімін ояту.
Сабақтың түрі: Дәріс сабағы
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды сабақ процесіне дайындау
1.2.Топтастыру (5 топқа бөлу)
2.1.Оқулықтың сытындағы суретке қандай ой келді? Ойларын жазу. Суреттің оқулық мазмұнымен байланысы бар ма? ( 2 минут)
2.2.Ойларын ортаға салу.
2.3.
- Сөз құдіреті дегеніміз не?
- Кімнің жазғына әсерлі болды? Неліктен?
- Былтырғы жылы оқыған қандай шығарма естеріңізде қалды?
Сөзді ерекше толғандырған шығарманы, авторын ата. ( Сыныпта, сыныптан тыс оқыған )
2.4.Шығарманы оқығаннан кейін қандай сезімде болдың?
- Сізге әсер еткен ненің құдіреті?
- Сөз өнерінің құдіреті?
3. 3,4-бетті оқу.
4.1. « Сақ » сөзі қазақ тілінде күні бүгінге дейін сақталған.
Мысалы: сақа ( асық ), сақпан ( сақшы ), қып - сақ ( қыпшақ ) т.б.
Сақтардың 26 әріптен тұратын жазуы болған. Сақтар көне түркі тілінде сөйлеген.
4.2. « Алып - Ер -Тұңға » ( б.з.д YII – б.з YIII ғ.) Алып - Ер –Тұңға - өте ерте заманда өмір сүрген көне түркіердің көсемі.
4.3. Орхон ескерткіштері.
1.Түрік қағанаты мемелекеті құрылады. (Y – YIII ғасырда ) Түркілердің түпкі Отаны - қазіргі қазақ жері.
2.Мемелекетте билік еткен Елтеріс хан туралы.
3. Елтеріс хан балалары Білге мен Елтеріс хан туралы.
4.Орхон ескерткіштері.
5. Орхон ескерткіштерінің тақырыбы мен идеясы.
4.4. « Қорқыт ата » туралы
4.5. « Оғыз қаған жыры » оқу, мазмұндау.
5. « Алып - Ер –Тұңғаны жоқтау » жырын талдау.
1. Түсініп оқу
2. Сөздік жұмысы
Запыран ас қортылмағанда бөлінетін ащы сұйықтық.
- Халықтың қиналысын танытатын сөздер.
- Ер Тұғына халық қалай бағалайды? ( Ер Тұңға деген халық сүйіспеншілігінен қалай көрініс тапқан ?)
- Халық басындағы қиыншылықты танытатын сөздер.
- Қорытындылау: Қазақтың дәстүрлі жоқтауымен ұқсастықтары
- Үйге: 1.Үзінді жаттау 2. Мазмұнын меңгеру, жоспар құру.
Онлайн жүктеп алу:
Пікір қалдыру (0)
Пікірлер:
Ұқсас жаңалықтар: