Сабақ жоспарлары / Физика
Балқу және кристалдану. Сублимация. - Физика, 10 сынып, 50 - сабақ
Сабақтың тақырыбы: Балқу және кристалдану. Сублимация.
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік мақсаты: Қалыптастыру (оқушыларды біліммен хабардар етіп қоймай өзбетінше ойын, өмірден көргенін тұжырымдауға қалыптастыру.
2. Дамытушылық мақсаты: Тақырыпты таңдауға, салыстыра отырып дамытуға жаттығу.
3. Тәрбиелік мақсаты: Қатты денелердің жылулық касиеттерін зерттеу, жылу баланс теңдеуіне есеп шығарудың тиімді тәсілдерін таңдауға үйрену.
Қүрал-жабдықтар, көрнекті құралдар: Плакат, тірек конспект кодоскоп№
Сабак түрі: Кіріктіріп оқыту.
Әдіс-тәсілдер: тірек конспекті (Ударцева 2бет) ;сұрақ-жауап.
Сабақ барысы:
1.¥йымдастыру кезеңі.
2.Үй тапсырмасын тексеру.
3.Жаңа сабақты баяндау,
4.Сабақты бекіту.
5.Сабаьты қорытындылау.
6.Үйге тапсырма беру.
I. Өткен тақырып бойынша окушылардың білім-білік дағдысынын қалыптасуын тексеру.
1.Қатты денелердің түрлері және қасиеттері.
2. Қатты дененің механикалық қасиеттерін зерттеу.
3. Механикалық кернеу, оның формуласы, өлшем бірлігі.
4. Гук заңы. Юнг модулі.
5. Деформацияның түрлері.
II. Жана сабақты баяндау.
I. Барлық зат әртүрлі агрегат күйде табылады. Олардың бір күйден екінші күйге көшуі Р-қысым мен Т-температурасына байланысты. Зат күйі фазасы өзінің физикалық, химиялық касиеттері бойынша біртекті болатын облысы.
а) Балқу температусы қысымға байланысты. Ол балқу нүктесі деп аталады.
б) аморф денеде балқу темпертура болмайды.
в) қатты денелер бірден буланады оны сублимация (құрғау) деп атайды немесе газ бірден қатты күйге айналады (десублимация).
ІІІ. Жаңа сабақты бекіту.
V. Үйге тапсырма: §7.2. Ф-10;
1. Білімділік мақсаты: Қалыптастыру (оқушыларды біліммен хабардар етіп қоймай өзбетінше ойын, өмірден көргенін тұжырымдауға қалыптастыру.
2. Дамытушылық мақсаты: Тақырыпты таңдауға, салыстыра отырып дамытуға жаттығу.
3. Тәрбиелік мақсаты: Қатты денелердің жылулық касиеттерін зерттеу, жылу баланс теңдеуіне есеп шығарудың тиімді тәсілдерін таңдауға үйрену.
Қүрал-жабдықтар, көрнекті құралдар: Плакат, тірек конспект кодоскоп№
Сабак түрі: Кіріктіріп оқыту.
Әдіс-тәсілдер: тірек конспекті (Ударцева 2бет) ;сұрақ-жауап.
Сабақ барысы:
1.¥йымдастыру кезеңі.
2.Үй тапсырмасын тексеру.
3.Жаңа сабақты баяндау,
4.Сабақты бекіту.
5.Сабаьты қорытындылау.
6.Үйге тапсырма беру.
I. Өткен тақырып бойынша окушылардың білім-білік дағдысынын қалыптасуын тексеру.
1.Қатты денелердің түрлері және қасиеттері.
2. Қатты дененің механикалық қасиеттерін зерттеу.
3. Механикалық кернеу, оның формуласы, өлшем бірлігі.
4. Гук заңы. Юнг модулі.
5. Деформацияның түрлері.
II. Жана сабақты баяндау.
I. Барлық зат әртүрлі агрегат күйде табылады. Олардың бір күйден екінші күйге көшуі Р-қысым мен Т-температурасына байланысты. Зат күйі фазасы өзінің физикалық, химиялық касиеттері бойынша біртекті болатын облысы.
а) Балқу температусы қысымға байланысты. Ол балқу нүктесі деп аталады.
б) аморф денеде балқу темпертура болмайды.
в) қатты денелер бірден буланады оны сублимация (құрғау) деп атайды немесе газ бірден қатты күйге айналады (десублимация).
ІІІ. Жаңа сабақты бекіту.
- Мұз-су-бу үшін үштік фазалық диаграмма сызу.
- Заттың агрегаттық күйлері.
V. Үйге тапсырма: §7.2. Ф-10;
Пікір қалдыру (0)
Пікірлер:
Ұқсас жаңалықтар:
Басқа жаңалықтар:
Кристалл және аморф денелер - Физика, 10 сынып, 49 - сабақ
Механикадағы және термодинамикадағы жылу мөлшері. Калориметрлік тәжірибелер - Физика, 10 сынып, 36 - сабақ
Жылулық құбылыстар. Оларды зерттеудің екі тәсілі. Ішкі энергия. Ішкі энергияның өзгеру тәсілдері. - Физика, 10 сынып, 35 - сабақ
Есептер шығару (өзіндік жұмыс) - Физика, 10 сынып, 33-34 сабақ